Serial na dziś- Mad Men

Nie trzeba nikomu tłumaczyć, że dobry serial jest cenniejszy niż wór diamentów. Dobry serial to również igranie ze światem żywych.  Kto nigdy nie był w sytuacji w której zrezygnował z normalnego życia na rzecz serialu niech pierwszy rzuci kamień.
Nic nie leci. No właśnie.
Żeby nie było, że nie ostrzegałam. Jest duża szansa, że Mad Men pochłonie wasze dusze, a do nadrobienia jest pięć sezonów. Nie, że pykniecie sobie dwa w cztery dni i spokój. Przy dobrym tempie zejdzie wam z tydzień, a szósty sezon zaczyna się na dniach, więc nie ma co marnotrawić czasu. Do pracy!


Akcja arcydzieła Mad Men osadzona jest w Nowym Jorku ( i na przedmieściach) w latach 60tych XX wieku. Głównym bohaterem jest Don Draper, geniusz reklamy, szef działu 'Creative' agencji Sterling-Cooper. Jest jednym z Mad Menów- mężczyzn pracujących w advertising na Madison Avenue. Madison- Mad, Men- Facet.

 Przez pięć sezonów śledzimy losy Dona, jego rodziny ale również współpracowników z firmy- Rogera Sterlinga- kobieciarza szukającego miłości, Peggy Olson- jedynej kobiety której w agencji udało się przebić przez 'szklany sufit' i z sekretarki awansować na copywritera i wreszcie- mojej ulubionej bohaterki- Betty Draper, żony Dona (obrazek wyżej).


Jeśli kiedyś natknęliście się na amerykańską literaturę feministyczną lat 60tych, z klasykiem i ikoną autorstwa Betty Friedan 'The Feminine Mystique' na czele, to jeśli powiem, że relacje damsko- męskie przedstawione w serialu są esencją badań Betty Friedan będziecie wiedzieć o co w Mad Menie chodzi. Jeśli takowa literatura jest wam obca w innych słowach można określić serial jako dramat na kilku płaszczyznach:
1. Rola kobiet klasy średniej w Ameryce lat 60tych. Ciężko pracujący mężczyźni, kobiety kończące karierę zawodową z zamążpójściem, częste depresje pań domu, brak celu w życiu, konsekwencje takiego modelu rodziny- płaszczyzna GENDER
2. Osobisty 'ból istnienia' (jak ja to nazywam) Dona Drapera, jego tajemnica z przeszłości i sposób w jaki próbuje się z nią uporać. Małżeńskie problemy, kobiety, alkohol- płaszczyzna BÓL ISTNIENIA
3. Zmiany obyczajowe w Ameryce w latach 60tych- stosunek do czarnoskórych i homoseksualistów- płaszczyzna SOCIAL CHANGE


Uczta dla oczu fanów mody, piękne stroje rodem z epoki, wystroje wnętrz jak z obrazka. Dla ciekawostki powiem, że Banana Republic właśnie wypuściła kolekcję ubrań inspirowaną Mad Menem.
I to was nie przekonuje? Pozwólcie, że rzucę jeszcze kilka chwytliwych haseł:  Cztery Złote Globy, Dwie BAFTy, Cztery Emmy. Nadal nic? W serialu odpala się szlugę od szlugi; nie ma pięciu minut, żeby nie przelewała się szklanka Whisky.


POLECAM

w-co-sie-gapic

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz